Newsletter dla przedsiębiorców 2024
Newsletter 2021
Newsletter 2022
Newsletter 2023
Rewolucja w sprawie faktur - odwołana.
Piotr Miączyński - Leszek Kostrzewski styczeń 2024

Przedsiębiorcy mogą odetchnąć z ulgą. Minister finansów odwołuje pozostawioną mu po PiS rewolucję w wystawianiu faktur.
Od lipca przedsiębiorców miały czekać dantejskie sceny, płacz i zamęt. PiS postanowił bowiem, że faktury będzie można wystawiać tylko przez rejestr elektroniczny zwany KSeF. Jak ktoś nie da rady, miały być słone kary. Nowy rząd właśnie tę rewolucję odwołał
To była nagła i niespodziewana decyzja. Minister finansów odwołał obowiązkowe e-fakturowanie.
- Już w trakcie wstępnych analiz wykryliśmy krytyczne błędy, które w mojej ocenie uniemożliwiają wprowadzenie KSeF w 2024 roku. Problemy te dotyczą kodu, systemu, jego funkcjonalności i wydajności. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur, w której stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona. Nie możemy dopuścić do paraliżu i bałaganu na kształt Polskiego Ładu - mówił podczas piątkowej konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański.
Tym samym minister oświadczył, że rewolucja w fakturowaniu jest pełna dziur i rząd nie będzie brał odpowiedzialności za to co PiS zostawił mu w spadku.
Jeśli jednak ktoś myśli, że reformy KSeF w ogóle nie będzie, ten się myli. Będzie, ale później. Kiedy dokładnie? A tego jeszcze nie wiadomo.
- Termin będzie podany po przeprowadzeniu audytu - zakończył minister finansów.
Co jest podstawowym problemem? Przepustowość. Może być sytuacja, kiedy przedsiębiorca nie wejdzie do systemu, aby wystawić fakturę.
Audyt ma być zewnętrzny. - Być może wykaże on kolejne potencjalne błędy - mówił Domański.
Czego można się spodziewać? Powtórzmy, minister finansów zaznaczył: "Krajowy System eFaktur nie będzie obowiązkowy w 2024 r.".
- KSeF jest potrzebny polskiej gospodarce i chcę to powiedzieć bardzo wyraźnie: będzie wprowadzony. Musimy dbać o dochody budżetu, musimy uszczelniać system, musimy informatyzować polską gospodarkę - doprecyzował Domański.

Co to jest KSeF?
Teraz przedsiębiorcy wystawiają faktury na papierze bądź elektroniczne. Od lipca mieli wystawiać tylko e-faktury i tylko przez rejestr elektroniczny zwany KSeF (Krajowy System e-Faktur).
Każdy dokument będzie miał przydzielony numer identyfikacyjny generowany automatycznie przez system. Nabywca otrzyma fakturę również przez KSeF.
Rejestr miał być obowiązkowy:
- dla podatników podatku VAT od 1 lipca 2024 r.,
- przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT (u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł), zwłaszcza mikrofirmy, będą obowiązkowo wystawiać faktury w KSeF od 1 stycznia 2025 r.

Ostrzegaliśmy, że tak będzie
Wyborcza.biz ostrzegała na początku stycznia: rząd Tuska będzie miał swój Polski Ład. Od lipca przedsiębiorców czekają dantejskie sceny, płacz i zamęt.
- O ile sama idea jest godna pochwały, o tyle sposób jej realizacji woła o pomstę do nieba – zauważał Przemysław Hinc, doradca podatkowy, członek zarządu PJH Doradztwo Gospodarcze.
Jego zdaniem nawet osoby profesjonalnie zajmujące się sprawami podatkowymi swoich klientów wciąż mają tu mnóstwo wątpliwości. I paradoksalnie każde kolejne szkolenie w tym temacie mnoży je, zamiast usuwać.
– Sytuacja ta jako żywo przypomina tę z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Tamta rewolucja w opodatkowaniu i oskładkowaniu okazała się bardzo szybko źle przygotowana, niepoliczona i wprowadzona bez oszacowania rzeczywistych konsekwencji zmian nie tylko dla przedsiębiorców, ale nawet dla zwykłych ludzi, pracowników i emerytów – mówił Hinc.
– Polski Ład zakończył się klapą, a teraz podobnie wygląda sytuacja z KSeF, który w tym stanie, w jakim rządy Zjednoczonej Prawicy pozostawiły go rządowi Koalicji 15 Października, bardziej niż rzetelnie przygotowany projekt legislacyjny przypomina kukułcze jajo albo najeżone minami pole, na którym nawet podatkowy saper ma problem, żeby się bezpiecznie poruszać – zaznaczał doradca podatkowy.
– Niestety, platforma testowa, mimo że działa już od dłuższego czasu, nadal jest niestabilna i występują na niej problemy z pobieraniem i wysyłaniem faktur. Miejmy nadzieję, że zostaną one w porę wyeliminowane i że przełoży się to na poprawne działanie środowiska produkcyjnego – ostrzegał Piotr Świergoń konsultant projektu enova365 Handel w firmie Soneta (system ERP dla firm).

Ministerstwo Finansów mimo tych ostrzegawczych głosów z systemu e-faktur nie chciało się wycofać.
Doradcy podatkowi, przedsiębiorcy, jak i eksperci decyzję Domańskiego przyjęli z ulgą.
- Decyzja o opóźnieniu wejścia w życie KSeF-u – skoro wynika z dostrzeżenia ewidentnych błędów w architekturze i działaniu systemu – jest niepodważalna. Kluczowej jest jednak teraz to, żeby zminimalizować koszty biznesowe tej zmiany, które poniosły między innymi takie firmy, jak nasza - mówi Edward Nieboj, partner zarządzający departamentem outsourcingu w w Grant Thornton.
- My jako firma zajmująca się m.in. outsourcingiem finansowo-księgowym rocznie obsługujemy setki klientów i przetwarzamy dziesiątki tysięcy faktur. Dla nas krytyczne znaczenie ma to, czy KSeF będzie sprawnie działał, ale równocześnie w przygotowanie do wdrożenia e-fakturowania zainwestowaliśmy już ogromne środki - wyjaśnia Nieboj.
Dlatego jego zdniem należy minimalizować zmiany w dotychczas wypracowanych rozwiązaniach merytorycznych (np. schemy) i nie wymyślać koła na nowo – żeby przedsiębiorcy nie musieli zaczynać prac od początku, dublując koszty.

styczeń 2024

Większość przedsiębiorców nie jest przygotowana do rewolucji w fakturowaniu
Biznes nie jest gotowy na rewolucję podatkową, która jest tuż za rogiem. Dane to potwierdzają


Do rewolucji podatkowej w VAT, czyli wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur, zostało mniej niż pół roku. Ministerstwo Finansów potwierdza, że obecnie nie planuje (kolejny raz) przesuwać terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Problem w tym, że w pełni gotowe na tę rewolucję jest… 3 proc. przedsiębiorców. Od czego zacząć przygotowania?

Dostosowanie systemów IT do KSeF jest głównym problemem dla firm. Warto zacząć przygotowania do KSeF już teraz. Tłumaczymy, jak to zrobić
Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie
Businessinsider.com.pl
60 proc. firm wciąż nie zaczęło przygotowań do wdrożenia e-faktur – wynika z badania firmy doradczej Crowe i kancelarii TGC Corporate Lawyers "Największe wyzwania firm związane z KSeF". Badanie zostało przeprowadzone pod koniec listopada 2023 r. wśród 130 firm (mikro, małych, średnich i dużych). Wynika z niego, że 3 proc. deklaruje pełną gotowość do korzystania z obowiązkowego KSeF, a 37 proc. badanych jest do nowego obowiązku przygotowana częściowo. Co sprawia firmom największą trudność?
Dominują dwie sprawy: dostosowanie systemów IT do nowych wymogów (tak wskazało 75 proc. badanych firm) oraz dostosowanie struktury e-faktury do potrzeb firmy (55 proc. ma z tym problem). Dlaczego firmy mają z tym problem?
Dostosowanie systemu IT do KSeF w dużych firmach może potrwać pół roku i więcej. Skala wyzwań wykracza jednak dalece poza dostosowanie oprogramowania do obsługi e-faktur ustrukturyzowanych i tu jest główny problem.

Jak mówiła Business Insiderowi Agata Reszkowska, doradczyni podatkowa i ekspertka w obszarze KSeF z Editela, przedsiębiorstwa przede wszystkim nie są świadome tego, z jakim wyzwaniem będą się musiały zmierzyć. — Wielu liczy na dostawców ERP i pełne wdrożenie przez nich, tak jak to było z JPK_VAT — wskazuje ekspertka. To jednak błąd, bo eksperci od dawna powtarzają, że skala wyzwań jest dużo większa niż przy JPK_VAT.
Już w październiku 2023 r. przedstawiciele firm IT mówili nam, że jeśli firmy nie zaczną przygotowań, to mogą nie zdążyć z przygotowaniami, co może uderzyć w ich finanse i to dosłownie. W lepszej sytuacji są małe firmy i prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, którzy mają dużo większe szanse na dostosowanie się do KSeF, nawet jeśli zaczną przygotowania teraz, w styczniu 2024 r.
Z badania Crowe i kancelarii TGC Corporate Lawyers wynika, że drugim wyzwaniem jest dostosowanie struktury e-faktury do potrzeb firmy.
Przypomnijmy, że w obowiązkowym KSeF podatnicy będą wysyłać wyłącznie faktury ustrukturyzowane, a więc zgodne ze schemą FA(2). Z tym właśnie problem ma 55 proc. firm, bo schema nowej faktury ustrukturyzowanej zawiera aż 300 pól. Innymi słowy, tyle danych może pomieścić jedna faktura. Każda firma musi sama określić, które z tych pól będzie wypełniała. Mało tego, powinna to skonsultować również ze swoimi kontrahentami, od których będzie dostawała faktury i którym będzie je wysyłała.

Ministerstwo Finansów we wrześniu 2023 r. przedstawiło obszerne wyjaśnienia, wskazujące jak wypełniać faktury/schemę. Nie chcesz czytać całości? Wyjaśnialiśmy w Business Insiderze, co wynika z wyjaśnień MF:
Są wyjaśnienia dotyczące KSeF. "Struktura ta została opracowana w oparciu o opinie przesłane podczas konsultacji podatkowych oraz postulaty zgłoszone w trakcie spotkań z organizacjami przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów oraz przez sektor IT" — wyjaśniło Ministerstwo Finansów.
Od czego zacząć przygotowania do KSeF?
Jeśli dotychczas nie interesowałeś się Krajowym System e-Faktur, to warto zapoznać się z kluczowymi zagadnieniami. Omówiliśmy je po podpisaniu obowiązkowego KSeF przez prezydenta:
Prezydent podpisał. Będzie rewolucja w VAT.

Jeśli już wiesz, o co chodzi w KSeF, to zacznij od własnej firmy.
— Wdrożenie KSeF i przestawienie się z dotychczasowego sposobu wystawiania faktur jest dla firm dużym wyzwaniem i wymaga podjęcia ważnych decyzji. Warto rozłożyć ten proces na etapy. Pierwszym z nich powinien być kompleksowy przegląd wewnętrznych procesów i regulacji z obszaru zakupów, sprzedaży i fakturowania – mówi Piotr Dudek, dyrektor działu nowych technologii, Defence & Aerospace w kancelarii TGC Corporate Lawyers.
Innymi słowy, trzeba przejrzeć, zmienić i dostosować swoje procesy wewnątrz firmy. Do tego trzeba też zaangażować handlowców, dział sprzedaży, informatyków, księgowych i inne osoby w firmie. Jak i co zrobić? Omawialiśmy to w artykule:
Rewolucja fakturowa w VAT. Zobacz, co i dlaczego musisz zmienić w firmie.
— Audyt procesów i regulacji wewnętrznych pozwoli zidentyfikować miejsca, które nie gwarantują zgodności z nowymi przepisami. W takim wypadku firma powinna dostosować dokumentację i procedury do wymogów KSeF, a to wymaga czasu. Nie warto więc odkładać tego działania na ostatnią chwilę – podkreśla Piotr Dudek.
Kolejnym krokiem są ustalenia z kontrahentami. KSeF może wymusić bowiem zmiany umów i ustaleń z kontrahentami, a także biurami rachunkowymi.
Jak to zrobić? Tłumaczyliśmy w artykule:
Umowy, regulaminy, płatności. KSeF wymusi zmiany we współpracy z kontrahentami. Sprawdź jakie.
Co z fakturami zakupowymi
Kolejnym ważnym zagadnieniem są faktury zakupowe. Podatnicy będą bowiem je odbierali bezpośrednio z Krajowego Systemu e-Faktur.
— Są firmy, które w związku z KSeF nie przejmują się sprzedażą, ponieważ mają pewność, że te procesy zdołają poukładać. Problemem dla nich jest jednak sposób odbioru i obiegu dokumentów zakupowych. W tym zakresie potrzebują większej pomocy – mówiła nam Magdalena Jaworska, doradca podatkowy i partnerka w Quidea.
Czytaj też:
Faktury zakupowe w KSeF. "Wiele firm ich boi się najbardziej"

Przedsiębiorcy, aby wystawiać e-faktury w KSeF, muszą najpierw uzyskać dostęp do systemu.
— Każdy czynny podatnik VAT będzie musiał najpierw uwierzytelnić się w KSeF, a dopiero, jeśli to zrobi, to będzie mógł dać uprawnienia do KSeF innym osobom. Uwierzytelnienia nie można będzie zrobić w formie papierowej. Dopuszczalna jest jedynie forma elektroniczna – ostrzegała Izabela Leśniewska, doradca podatkowy z kancelarii Alo-2.
Jak uzyskać dostęp, tłumaczyliśmy w tym artykule:
Każdy podatnik sam musi uzyskać dostęp do KSeF. Księgowy tego nie zrobi.

Warto też wiedzieć, że tylko jedna osoba w spółce będzie mogła nadawać uprawnienia do wystawiania, odbierania i dostępu do faktur w Krajowym Systemie e-Faktur. Jeśli wspólników jest więcej i dojdzie do konfliktu, to spółka może mieć gigantyczny problem.
Co wtedy? Wyjaśniły to Patrycja Kubiesa oraz Monika M. M. Brzostowska, doradczynie podatkowe w spółce Kancelaria KiB w kolejnym artykule:
Z tym spółki mogą mieć gigantyczny problem. Chodzi o e-faktury.

Jakie są obawy związane z KSeF?
O problemach, jakie mogą pojawić się w związku z KSeF, informujemy na bieżąco w Business Insiderze. Obawy dotyczą m.in. tego, czy dane z faktur, które trafią do KSeF, będą bezpieczne. Ministerstwo Finansów zapewniało w odpowiedzi na pytania Business Insidera, że nie ma czego się obawiać, bo resort jest przygotowany na to, aby przez system KSeF od 1 lipca 2024 r. przechodziło nawet 100 mln faktur dziennie.

Część organizacji przedsiębiorców chce odroczenia KSeF
Część organizacji i ekspertów (w tym Lewiatan, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców) przekonuje, że trzeba odroczyć wejście obowiązkowego KSeF do 1 stycznia 2025 r. Zgody wśród ekspertów nie ma. Część specjalistów od podatków bowiem stoi na stanowisku, że kolejne odroczenie (MF już raz przesunęło termin – z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r.) nic nie da.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania Business Insider przyznało, że nie ma planu kolejnego odroczenia terminu. Również nowy wiceminister finansów, Jarosław Neneman, potwierdził, że wejście obowiązkowego KSeF to priorytet resortu finansów.

Autor: Łukasz Zalewski, dziennikarz Business Insider Polska