HEFAJSTOS grecki bóg ognia i sztuki kowalskiej za swoja siedzibę obrał ulicę Freta patronując niewielkiej pracowni. Jest to jedyne miejsce
u wrót Starego Miasta, które tradycją nawiązuje do dawniej sztuki – licznych niegdyś na podgrodziu zakładów kowalskich.
Obecnie jest to Zakład Kowalstwa Artystycznego HEFAJSTOS (istniejący już 50-lat), który zajmuje się produkcją, usługami i rewaloryzacją zabytków w każdym zakresie wiążącym się z pracą artysty w metalu. Prace wykonywane przez HEFAJSTOSA wykonuje się według dawnych technik, jak i z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Większość wykonywanych prac ma charakter jednostkowy, a często projekty własne proponują do wykonania nasi klienci. Prace HEFAJSTOSA to m.in.: wyposażenie wielu obiektów sakralnych i świeckich w  balustrady, kraty, bramy, lampy czy szyldy wykonane przy akceptacji konserwatorów zabytków. Idąc na spacer Warszawskim Traktem Królewskim można odpocząć na ławce wśród kwiatów Nowego Światu – kwietniki i ławki to też nasze dzieło.
HEFAJSTOS wykonuje wiele prac rekonstrukcyjnych i wyposażeniowych dla budynków rządowych, hoteli, rezydencji, restauracji, ośrodków konferencyjnych. Nasze balustrady, kute meble, ozdobne elementy oświetlenia zdobią Urząd rady Ministrów, Hotel Bristol, czy Grand hotel w Lublinie.

Wśród warszawskich restauracji w których opracowaliśmy ważne elementy wystroju możemy wymienić takie jak: Adler, Alamo, Rycerska, U Barssa, Tiger Pub i inne. Scenografowie telewizyjni i filmowi często wykorzystują prace HEFAJSTOSA w spektaklach, programach (Oko w Oko, Telewizja edukacyjna, Pegaz) i filmach (Ogniem i Mieczem, Quo Vadis,  Pianista).W 1998 roku HEFAJSTOS otrzymał nagrodę pn. „Warszawski Znak Jakości” przyznany przez Warszawska Izbę Handlu Detalicznego i Usług.
Właścicielem HEFAJSTOSA jest Pan Waldemar Prusak członek wielu stowarzyszeń przedsiębiorców i rzemieślników, m.in.: Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Przedsiębiorców Warszawskiego Traktu królewskiego. W 2001 r. za swoją działalność otrzymał tytuł Zasłużonego Działacza Kultury, a w 2002 Złoty Medal im. Jana Kilińskiego.

  • Adres: ul. Freta 21/23
  • Telefon: 22 831 86 13; 601 326 238
  • Adres mailowy: hefajstos-freta@o2.pl
  • Strona internetowa: http://www.hefajstos.net