Fotografie Starego Miasta Leopolda Józefa Pytko

wpis w: Bez kategorii | 0

Leopold Józef Pytko urodził się we Lwowie w 1927 roku.
Z fotografią zetknął się po raz pierwszy gdy otrzymał małego Box-Tengora, firmy Zeiss-Ikon. Pierwsza wystawa fotograficzna w której uczestniczył, odbyła się w jego lwowskiej szkole w 1938 roku z okazji obchodów Dwudziestolecia Odrodzenia Polski.
Potem niestety przyszła wojna, a z nią wstrząsające przeżycia, trzeba było opuścić rodzinne miasto. Wojenna i powojenna tułaczka większości Polaków, stała się również udziałem Pana Leopolda. Wędrówki te zakończyły się osiedleniem autora w Warszawie. Stracił rodzinne miasto, a to do którego przybył leżało w ruinie. Był rok 1945 i powoli zaczynano odgruzowywać stolicę, zaczęła również powstawać jej kronika fotograficzna, zaczynając od niedzielnych spacerów z dziećmi.
W 1975 roku, wraz z synem Jerzym, Pan Leopold przygotował zdjęcia na Ogólnopolską Wystawę Fotografii „Warszawa XXX-lecia”. Przedostatnia wystawa to „Warszawa wczoraj i dziś”, a prace do niej przygotował z już fotografującymi wnukami Mateuszem (ur. 1975) i Łukaszem (ur. 1983).
Pan Leopold Pytko jest autorem wielu wystaw indywidualnych o tematyce warszawskiej, m.in.” „Półwiecze Warszawy”, „Ulica Grzybowska”, „Znaki czasu”. Uczestniczył łącznie w 23 wystawach indywidualnych i 5 ogólnokrajowych. Jego obszerna (!!) kolekcja zdjęć posłużyła do wydania dwóch albumów „Ta nasza Wola” i „Warszawa Ochota – wczoraj i dziś”.
Od lutego 1980 jest aktywnym członkiem Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego.

 

Czarno-białe zdjęcia autorstwa Pana Leopolda Józefa Pytko są jego wyłączną własnością, stanowią owoc jego pasji i wieloletniej pracy.
Bez zgody autora zdjęć, nie mogą być one wykorzystywane do żadnych publikacji, nie mogą być reprodukowane na stronach internetowych, folderach, drukach, nie mogą też bez zgody autora służyć w jakichkolwiek celach i mediach.

 

Wystawa I – Warszawa na fotografii z lat 40, 50-tych i 80-tych XX wieku.